Korean BBQ
Ssam-wraps
Bladsallad, så många olika sorters som möjligt. Först och främst olika sorters blad-, kruk- och grönsallader – det funkar lika bra med gröna som röda blad men tänk att de inte ska vara för stora och ha en mjuk men samtidigt krispig konsistens. Sorter som krus- och isbergssallad brukar till exempel ha för stora, hårda blad för att funka – rucola för små (såklart). Med detta sagt kan man faktiskt göra wraps på nästan vad som helst. I vissa delar av Korea virar man in kött i allt från spädare svartkålsblad via bok choy till cikoriablad och rödbetsblast.
Mu ssam
½ färsk rättika
1 ½ dl vatten
½ dl strösocker
2 msk äppelvinäger
½ rödbeta, skivad
½ lime, pressad juice
Koka upp vatten, socker och vinäger i en kastrull. Lägg i en skalad bit rödbeta i skivor för färg och låt svalna. När vätskan är kall, slänger du rödbetan, pressar i lime och lägger i lövtunt skivad rättika. Ställ i kylskåpet minst 1 timme.
Andra råa tillbehör som passar bra till Korean BBQ är rå svamp, skivad gul lök, vitlök eller chili. Kan ligga med salladen så kan gästerna grilla när de känner för det.