Gör så här
Elda upp en grill så den får bra glöd. Lägg den rumstempererade kalv-rostasen direkt i glöden och "grilla" den på båda sidor, ca 3-4 minuter per sida, tills du kommit upp till ca 55°C i innertemperatur. Ta av, krydda med salt och peppar, vira in i papper och låt vila i 10 minuter.
Hummus: Börja med att koka kikärterna igen med bakpulver i rikligt med vatten i 20 minuter. Sila av vatten och spola kallt vatten på kikärterna i ca 30 sekunder, låt stå och rinna av.
Mixa citronjuice, vitlök och salt slät, låt sen stå och dra i 10 minuter. Mixa i tahini och jalapenos, skrapa ner från kanterna hela tiden, mixa i vatten så det till slut blir en krämig massa, glöm inte att skrapa ner från kanterna. Tillsätt spiskummin, citronskal och kikärterna, mixa vidare, glöm inte kanterna, tillsätt även olja och mixa till önskad konsistens. Smaka av med ev mer citron, salt, honung och tabasco, ställ kallt tills den ska användas.
Zough: Lägg vitlök, koriander, jalapenos, salt, kardemumma, spiskummin och chiliflakes i en mixer. Mixa allt slät, tillsätt olivolja, lite i taget tills allt är i, skrapa ner från sidorna då och då. Smaka av med jalapenos, chili och salt.
Servering: Tunnskiva rostas och servera med hummus toppad med Zough, sen tomatsallad, sallad, gurka, bröd och citronklyftor på sidan.